Pomocna dłoń - rozwój usług społecznych dla mieszkańców Łodzi

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców Łodzi na usługi społeczne, Miasto Łódź pozyskało dofinansowanie na realizację projektu pn. „Pomocna dłoń - rozwój usług społecznych dla mieszkańców Łodzi”, zaplanowaną w okresie trzyletnim: od 1 września 2024 r. do 31 sierpnia 2027 r.

Projekt jest współfinansowany ze środków EFS+ i budżetu państwa w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027:

Priorytet 7. Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem

Działanie FELD.07.09 Usługi społeczne i zdrowotne.

Całkowita wartość projektu wynosi: 18 549 144,09 zł

Wartość otrzymanego dofinasowana: 17 610 644,09 zł, w tym wysokość wkładu finansowego z Funduszy Europejskich: 15 766 772,48 zł.

Głównym celem projektu jest poprawa samodzielności i zdolności do społecznego funkcjonowania zamieszkujących na terenie Łodzi osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w niekorzystnej sytuacji - poprzez zwiększenie równego i szybkiego dostępu grupy docelowej do trwałych, przystępnych cenowo i dobrej jakości usług społecznych.

Realizator projektu - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi odpowiada za koordynację wszystkich działań oraz nawiązanie współpracy z podmiotami zewnętrznymi, w tym z organizacjami pozarządowymi.

Wsparcie oferowane w ramach projektu obejmuje:

  1. Pracę socjalną skoncentrowaną na rozpoznaniu potrzeb, określeniu wymiaru i zakresu wsparcia, a następnie monitorowaniu jego efektów i reagowaniu w sytuacjach trudnych. Praca będzie realizowana przez Pracowników socjalnych MOPS.

Tel.: (42) 685 43 43 lub e-mail: d.kaczmarek@mops.lodz.pl

  1. Usługę Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej polegającą na świadczeniu wsparcia przez Asystenta w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, niezbędnych do aktywnego funkcjonowania społecznego, zawodowego lub edukacyjnego. Usługa asystencka może obejmować również opiekę higieniczną oraz pomoc w czynnościach fizjologicznych. Za realizację usługi asystencji osobistej w ramach projektu uczestnik nie ponosi odpłatności.

Osoba z niepełnosprawnością dokonuje samodzielnego wyboru Asystenta osobistego, który musi spełniać co najmniej 1 z 3  kryteriów wskazanych w Formularzu zgłoszeniowym.

Tel.: (42) 685 43 43 (kom. 887 467 436) lub e-mail: a.switacz@mops.lodz.pl

  1. Usługi sąsiedzkie - usługi opiekuńcze świadczone na rzecz uczestników projektu przez osobę blisko zamieszkującą, wskazaną w Formularzu zgłoszeniowym, z częstotliwością uzależnioną od potrzeb odbiorcy usługi bądź w nagłych wypadkach. Usługi obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych i podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz w miarę potrzeb i możliwości - zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Wsparcie wiąże się z ponoszeniem opłaty do 10% wartości usługi.

Tel.: (42) 685 43 43 lub e-mail: d.kaczmarek@mops.lodz.pl

  1. Specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania uczestnika, które polegają na wsparciu podstawowym i specjalistycznym, dostosowanym do potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Usługi będą świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym, na zlecenie MOPS przez podmiot zewnętrzny. Za realizację usług w ramach projektu uczestnik ponosi odpłatność do 10% wartości usługi.

Tel.: (42) 685 43 43 lub e-mail: d.kaczmarek@mops.lodz.pl

  1. Opiekę wytchnieniową nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w zastępstwie za opiekuna faktycznego (w związku ze zdarzeniem losowym, potrzebą załatwienia codziennych spraw lub odpoczynku opiekuna faktycznego). Wsparcie jest realizowane na zlecenie MOPS przez podmiot zewnętrzny. Za realizację usługi uczestnik nie ponosi odpłatności.

Tel.: (42) 685 43 44 lub e-mail:  j.wasiewicz@mops.lodz.pl

  1. Wsparcie towarzyszące w formie usług naprawczych, zapewniające uczestnikom projektu wykonanie drobnych napraw w obrębie gospodarstwa domowego. Wsparcie jest przyznawane indywidualnie na wiosek Pracownika socjalnego i realizowane na zlecenie MOPS przez podmiot zewnętrzny. Za realizację usługi uczestnik nie ponosi odpłatności.

Tel.: (42) 685 43 43 lub e-mail: d.kaczmarek@mops.lodz.pl       

  1. Wsparcie towarzyszące w formie usług informacyjnych i doradczych, zapewniające uczestnikom projektu realizację usługi doradczej polegającej na: udzieleniu pomocy w sporządzeniu wniosku do PFRON oraz wyborze wykonawcy i skompletowaniu dokumentacji niezbędnej do rozliczenia zadania. Wsparcie jest przyznawane indywidualnie na wiosek Pracownika socjalnego i realizowane na zlecenie MOPS przez podmiot zewnętrzny. Za realizację usługi uczestnik nie ponosi odpłatności.

Tel.: (42) 685 43 85, lub e-mail: j.mroczek@mops.lodz.pl

  1. Prowadzenia rodzinnego domu pomocy - wsparcie zakłada usługi opiekuńcze i bytowe, świadczone całodobowo przez osobę fizyczną lub organizację pożytku publicznego na zlecenie MOPS, dla osób wspólnie zamieszkujących, wymagających z powodu wieku lub niepełnosprawności wsparcia w tej formie. Wsparcie wiąże się z ponoszeniem opłaty do 10% wartości usługi.

Tel.: (42) 685 43 79 lub e-mail: e.jasniewska@mops.lodz.pl

Projekt przewiduje wsparcie minimum 175 osób, w tym: 125 osób dorosłych potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z powodu: wieku, stanu zdrowia lub niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym; 20 dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością; oraz 30 opiekunów faktycznych (rodziców) na co dzień zaangażowanych w sprawowanie opieki nad dziećmi do 16 roku życia, z orzeczoną niepełnosprawnością, które muszą podporządkować swój dzienny rozkład zajęć wykonywaniu czynności związanych z opieką i pomocą nad nimi.

W celu rekrutacji do projektu, ww. osoby (bądź ich opiekunowie/przedstawiciele) mogą zgłosić się:

- osobiście do Biura Projektu mieszczącego się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi, ul. Kilińskiego 102/102A, pok. 202; w pon., śr., czw. i pt. w godz. 8.00-16.00, wt. godz. 9.00-17.00,

lub

- mailowo, przesyłając Formularz zgłoszeniowy. na adres: d.kaczmarek@mops.lodz.pl

lub

- uzyskać informacje telefonicznie pod nr 42 685 43 43.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

  • Dokumenty do pobrania:
  1. Formularz zgłoszeniowy
  2. Informacja RODO