- Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
- Informacja o Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi w tekście łatwym do czytania (ETR)
- "Interwencja w przypadku dziecka krzywdzonego" - Informator
- Standardy ochrony małoletnich
- Lodówki społeczne i jadłodzielnie
- Praca w MOPS
- Ochrona Danych
- Aktualności
- Składanie CV
- Kontakt
- Konkursy
- Prace Społecznie Użyteczne
- BIP MOPS
- Ogłoszenia
Usługi społeczne dla Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego
Usługi społeczne dla Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego
Projekt jest współfinansowany ze środków EFS+ i budżetu państwa w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027:
Priorytet 7. Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem
Działanie FELD.07.10 Usługi społeczne i zdrowotne – ZIT Łódzki Obszar Metropolitalny
Całkowita wartość projektu wynosi: 35 885 864,43 zł
Wartość otrzymanego dofinasowana: 34 091 300,00 zł, w tym wysokość wkładu finansowego z Funduszy Europejskich: 30 502 984,77 zł.
Projekt realizuje MOPS w Łodzi. Rozpoczęcie projektu planowane jest na kwiecień 2025, a zakończenie na grudzień 2027.
To duży projekt skierowany do wszystkich tych mieszkańców Łodzi, którzy potrzebują pomocy w codziennym życiu, w tym osób z niepełnosprawnością, a którym nie udało się jeszcze uzyskać wsparcia w ramach innych projektów.
Jakie działania będą w projekcie? Będzie bardzo dużo różnych działań, a wśród nich przede wszystkim:
Usługi opiekuńcze dla łącznie 300 osób, średnio 32 godziny miesięcznie na osobę. Te usługi będą realizować organizacje, którym MOPS w Łodzi zleci takie zadanie. Uczestnicy będą płacić 10% kosztu całkowitego usługi.
Usługi sąsiedzkie dla 300 osób, od maja 2025, średnio 24 godziny miesięcznie na osobę. Uczestnicy będą płacić 10% kosztu całkowitego usługi.
Usługi Asystenta Osobistego Osób z Niepełnosprawnością dla 200 osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, średnio 30 godzin miesięcznie na osobę.
Dzienne formy usług opiekuńczych, czyli wsparcie osób w 16 domach dziennego pobytu w Łodzi dla 725 osób w wieku 60+. Zajęcia w DPP odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, a w przypadku udziału w wydarzeniach zewnętrznych (kino, teatr, pikniki itd.) też w weekendy. W domach dziennego pobytu osoby otrzymują wsparcie podstawowe w formie opieki i posiłku, zajęcia terapeutyczne, rozwojowe, edukacyjne, wyjścia do kina, teatru, uczestnictwo w kulturze.
Mieszkania treningowe - od października 2025 r. dla 6 osób z niepełnosprawnością. Te mieszkania będą prowadzone przez organizacje pozarządowe jako zadanie zlecone. W mieszkaniach osoby otrzymują wsparcie w formie różnych usług i treningu umiejętności łącznie około 40 godzin miesięcznie na osobę. Chodzi o to, aby osoba rozwijała swoją samodzielność i nie była zmuszona zamieszkać w instytucji całodobowej, jak np. DPS.
Wsparcie usamodzielniające dla osób przebywających w skierowanych do całodobowych instytucji opieki. Tu chodzi o rozwijanie samodzielności osób, które już są w DPS albo mają już skierowanie do DPS. Chcemy je wesprzeć w tym, żeby opuściły DPS albo inną instytucję i żyły samodzielnie. Wsparciem zostanie objętych śr. 60 UP (6-12 os. jednocześnie). Pracownik socjalny będzie pracować z osobą nad rozwijaniem jej samodzielności w życiu codziennym.
Wsparcie towarzyszące – usługi informacyjne i doradcze, realizowane od lipca 2025 dla około 200 osób, które korzystają z innych usług w projekcie. Te usługi są dla osób, które potrzebują informacji i doradztwa na temat dofinansowań z PFRON na łamanie barier architektonicznych, w komunikowaniu się, innych. Dzięki temu osobom łatwiej będzie uzyskać dofinansowanie w PFRON.
Wsparcie towarzyszące – dowożenie posiłków, dla 20 najbardziej potrzebujących osób, które korzystają z usług opiekuńczych i nie mogą samodzielnie przygotować posiłku z powodu choroby albo niepełnosprawności albo ubóstwa. To będzie obiad przywożony do domu osoby codziennie od poniedziałku do piątku. Koszt usługi to będzie 10% kosztu posiłku.
Więcej informacji o projekcie: tel. 42 685 43 43.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie