- Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
- Informacja o Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi w tekście łatwym do czytania (ETR)
- "Interwencja w przypadku dziecka krzywdzonego" - Informator
- Lodówki społeczne i jadłodzielnie
- Praca w MOPS
- Ochrona Danych
- Aktualności
- Składanie CV
- Kontakt
- Konkursy
- Prace Społecznie Użyteczne
- BIP MOPS
- Ogłoszenia
Pierwsza potrzeba - wsparcie mieszkańców Łodzi z niepełnosprawnością w stopniu znacznym
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców Łodzi na usługi społeczne, Miasto Łódź pozyskało kolejne dofinansowanie na realizację projektu pn. „Pierwsza potrzeba - wsparcie mieszkańców Łodzi z niepełnosprawnością w stopniu znacznym”, zaplanowaną trzyletnim: od 1 listopada 2024 r. do 30 września 2027 r.
Projekt jest współfinansowany ze środków EFS+ i budżetu państwa w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027:
Priorytet 7. Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem
Działanie FELD.07.09 Usługi społeczne i zdrowotne.
Całkowita wartość projektu wynosi: 5 411 406,00 zł
Wartość otrzymanego dofinasowana: 5 140 835,70 zł, w tym wysokość wkładu finansowego z Funduszy Europejskich: 4 599 695,10 zł.
Głównym celem projektu jest zwiększenie równego i szybkiego dostępu do przystępnych cenowo, dobrej jakości i trwałych usług społecznych, w tym usług, które wspierają dostęp do mieszkań dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności, w szczególności osób doświadczających wielokrotnego wykluczenia społecznego.
Realizator projektu - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi odpowiada za koordynację wszystkich działań oraz nawiązanie współpracy z podmiotami zewnętrznymi, w tym z organizacjami pozarządowymi.
Wsparcie obejmuje:
- usługę Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, polegającą na świadczeniu wsparcia przez Asystenta w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, niezbędnych do aktywnego funkcjonowania społecznego, zawodowego lub edukacyjnego, w średnim wymiarze 40 godzin na m-c. Usługa asystencka może obejmować również opiekę higieniczną oraz pomoc w czynnościach fizjologicznych. Za realizację usługi asystencji osobistej w ramach projektu uczestnik nie ponosi odpłatności.
Osoba z niepełnosprawnością dokonuje samodzielnego wyboru Asystenta osobistego, który musi spełniać co najmniej 1 z 3 kryteriów wskazanych w FORMULARZU ZGŁOSZENIOWYM
- prowadzenie 2 mieszkań wspomaganych, w ramach których gotowi na taki krok uczestnicy projektu – 6 osób otrzymają szansę na zwiększenie/uzyskanie samodzielności oraz zniwelowanie ryzyka zamieszkania w przyszłości w instytucjach całodobowych. Wsparcie wiąże się z ponoszeniem opłaty do 10% wartości usługi.
Projekt przewiduje wsparcie minimum 56 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z powodu niepełnosprawności, w tym:
• 50 osób z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym - osoby niewykonujące co najmniej jednej z czynności dnia codziennego;
oraz
• 6 osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.
W celu rekrutacji do projektu, ww. osoby (bądź ich opiekunowie/przedstawiciele) mogą zgłosić się do 31.03.2025 r.:
- osobiście do Biura Projektu mieszczącego się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi, ul. Kilińskiego 102/102A, pok. 202; w pon., śr., czw. i pt. w godz. 8.00-16.00, wt. godz. 9.00-17.00,
lub
- mailowo, przesyłając FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY na adres: d.kaczmarek@mops.lodz.pl
lub
- uzyskać informacje telefonicznie pod nr 42 685 43 43.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
- Dokumenty do pobrania: