Lodówki społeczne i jadłodzielnie

Na terenie Łodzi funkcjonuje obecnie 20 lodówek społecznych – w tym pięć miejskich: przy głównej siedzibie MOPS w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a, w sąsiedztwie siedziby II Wydziału Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS przy ul. Grota-Roweckiego 30, przy siedzibie Dziennego Domu Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnościami oraz Osób Starszych przy ul. Ćwiklińskiej 5a prowadzonego na zlecenie Miasta Łódź przez Stowarzyszenie „POMOST" oraz w sąsiedztwie bloku przy ul. Zakładowej 56 na Olechowie, w pobliżu skrzyżowania z ul. Ziemowita (osiedle "Słowiańskie" w RSM "Bawełna") oraz na rynku SM im. Batorego na Widzewie przy ul. Św. Brata Alberta Chmielowskiego 37/39. Wszystkie miejskie lodówki społeczne są czynne przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Na identycznej zasadzie działa pozostałe piętnaście lodówek społecznych rozmieszczonych na terenie całej Łodzi i uruchomionych przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego”. Uzupełnienie lodówek społecznych stanowią trzy jadłodzielnie funkcjonujące na terenie miasta, którymi opiekuje się grupa Foodsharing Łódź. W ich przypadku można korzystać z nich w ściśle określonych dniach i godzinach.

Zasada działania

Zasada działania lodówek społecznych i jadłodzielni polega na tym, że każdy może dzielić się z każdym. Nie istnieją żadne podziały, nikt nie ocenia, nie wydaje bonów czy kuponów, nie trzeba wypełniać żadnych formularzy i nikt nie sprawdza dochodów. Wystarczy przyjść i włożyć coś do lodówki lub przyjść i poczęstować się jej zawartością.

Czym i jak się dzielić?

Produkty umieszczane w lodówkach społecznych oraz w jadłodzielniach nie powinny posiadać jakichkolwiek oznak zepsucia w postaci nadgnicia, pleśni czy nietypowego zapachu (powinny być to produkty, które osoba dzieląca się sama mogłaby i chciałaby zjeść). Poza tym powinny być to potrawy i artykuły szczelnie zapakowane. Jeśli nie zostały zapakowane fabrycznie przez producenta, ponieważ zostały np. przygotowane samodzielnie w domu, przyda się dokładny opis tego, co jest w środku, by nikt nie poczuł się później zaskoczony czy rozczarowany oraz data przygotowania tej potrawy.

Warto wiedzieć, że są też produkty, które nie powinny trafić do lodówek społecznych i jadłodzielni. Są to m.in. takie produkty, co do których są nawet niewielkie przypuszczenia i obawy, że chyba już się popsuły i nie nadają się do spożycia. Niewskazane są ponadto wszystkie potrawy zawierające w swoim składzie surowe mięso (np. tatar) lub surowe jajka (np. domowy majonez, ciasto z kremem).

Do lodówek społecznych i jadłodzielni nie może trafiać też alkohol w żadnej postaci.

Lista wszystkich lodówek społecznych i jadłodzielni funkcjonujących w Łodzi:

Lodówki społeczne (dostępne przez całą dobę i siedem dni w tygodniu):

  1. Kilińskiego 102/102a (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, główna siedziba)
  2. Grota-Roweckiego 30 (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, II Wydział Pracy Środowiskowej)
  3. Ćwiklińskiej 5a (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, Dzienny Dom Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnościami oraz Osób Starszych)
  4. Zakładowa 56 (RSM „Bawełna” – Osiedle „SŁOWIAŃSKIE”, w pobliżu skrzyżowania z ul. Ziemowita)
  5. Armii Krajowej 50 (przy sklepie SAM-SCAN)
  6. św. Brata Alberta Chmielowskiego 7 (przy Kościele pw. św. Alberta Chmielowskiego)
  7. Broniewskiego 1a (przy Centrum Służby Rodzinie; dojście od ul. Kilińskiego)
  8. Kopernika 13 (przy Kuchni Społecznej Caritas Archidiecezji Łódzkiej)
  9. Kilińskiego 228 (przy Kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej)
  10. Klaretyńska 11 (na parkingu Kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego Marii Klareta)
  11. Kosynierów Gdyńskich 61a (przy Konwencie Bonifratrów; dojście od ul. Przedświt)
  12. 11 Listopada 36 (przy sklepie SAM-SCAN)
  13. Nawrot 104 (przy Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła)
  14. Niepodległości (targowisko Górniak – przy wejściu do Nowej Hali)
  15. Pasterska 12/14 (przy Kościele pw. Dobrego Pasterza)
  16. Pomorska 149/153 (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego)
  17. Romantyczna 1 (przy Kościele pw. Najświętszego Sakramentu)
  18. Rysownicza 11 (przy Kościele pw. św. Michała Archanioła)
  19. Sienkiewicza 60 (przy Kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus)
  20. Św. Brata Alberta Chmielowskiego 37/39 (na targowisku S.M. im Batorego)

Jadłodzielnie:

  1. ul. Rewolucji 1905 r. nr 37/39 (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, budynek E) – czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 7 – 20 .
  2. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9 (Społeczny Dom Kultury „Miejsce Spotkań”) – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 20.
  3. Wólczańska 108 (Punkt Pomocy Charytatywnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej) –czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 16.