Dom Pomocy Społecznej w Łodzi „Dom Kombatanta”
ul. Przyrodnicza 24/26
tel. 42 655-30-30
fax 42 655-30-55
Dom funkcjonuje jako placówka stałego pobytu dla 44 osób. Działalność Domu ukierunkowana jest na opiekę nad osobami w podeszłym wieku. Placówka położona jest w dzielnicy willowej, na obrzeżach parku Julianowskiego. Ma swoją siedzibę w wolno stojącym budynku czterokondygnacyjnym otoczonym ogrodem, w którym pensjonariusze mogą bezpiecznie spędzać czas o każdej porze roku. Posiada rozwiązania architektoniczne dostosowane do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych. Nowo dobudowana klatka schodowa wraz z bezpośrednim wejściem z przyziemia stworzyła przyjazną przestrzeń architektoniczną, która w połączeniu z windą umożliwia mieszkańcom swobodne poruszanie się po całym obiekcie. Ponadto budynek wyposażony jest w poręcze dla osób niepełnosprawnych (w poręcze wyposażone również są korytarze oraz łazienki i toalety), w system przywoławczo-alarmowy i czujki dymowe. Placówka ze względu na liczbę mieszkańców spełnia wymóg kameralności.
O mieszkańców troszczy się sprawny, wyróżniający się wysokimi walorami etycznymi Zespół Terapeutyczno-Opiekuńczy, składający się m.in. z pielęgniarzy, opiekunów, pokojowych, instruktorów kulturalnooświatowych i terapii zajęciowej. Wszyscy oni są właściwie przygotowani pod względem merytorycznym i charakteryzują się odpowiednimi predyspozycjami osobowościowymi.
Pracownikom zespołu na bieżąco udzielany, jest instruktaż w zakresie metod pracy z mieszkańcami, ponadto pracownicy ci doskonalą swój warsztat uczestnicząc w różnych konferencjach i szkoleniach, a następnie dzielą się zdobytą wiedzą z pozostałymi pracownikami. Dom zapewnia swoim pensjonariuszom całodobową opiekę pielęgniarską, stały kontakt z lekarzem internistą, neurologiem, psychiatrą i psychologiem. Ponadto prowadzone są cykliczne zajęcia gimnastyczne usprawniające mieszkańców ruchowo i terapeutyczne, m.in. zajęcia manualne, plastyczne, biblioterapia, muzykoterapia i inne zajęcia z wykorzystaniem sprzętu audiowizualnego.
Oferta usług wspomagających skierowana do podopiecznych Domu, nie jest ofertą zamkniętą. Z roku na rok katalog usług jest pełniejszy i trafi a do większej liczby mieszkańców. Pensjonariusze mają zapewniony kontakt z rodziną, znajomymi, środowiskiem lokalnym, są odwiedzani przez młodzież harcerską, uczniów szkół i innych placówek oświatowych. Korzystają z gościnnych występów różnych artystów. Mają także dostęp do radia, telewizji, płyt DVD, prasy codziennej, książek. Szkoły kształcące pracowników służb społecznych (Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Łodzi) i opiekunów (w tym szkoły niepubliczne) regularnie przysyłają swoich słuchaczy na praktyki do naszej na praktyki do naszej placówki. Mamy też stały kontakt z uczniami Technikum Masażu Leczniczego Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych Nr 6 w Łodzi, z dziećmi i młodzieżą z Zespołu Opiekuńczo-Wychowawczego „Ochronki Bałuckiej” Sióstr Salezjanek, Fundacją „Słuchaj Swego Serca” itp.
Dom aktywizuje mieszkańców i zachęca do uczestniczenia w w/w zajęciach muzyczno-ruchowych, terapeutycznych oraz organizowanych imprezach okolicznościowych (Dzień Seniora, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kombatanta, zabawy karnawałowe) i uroczystościach (wigilia, święcenie pokarmów). Ponadto przeciwdziała apatii i samotności współpracując ze społecznością lokalną, oraz umożliwia zaspokojenie potrzeb religijnych i kulturalnych. Utrzymywany jest stały kontakt z parafią Najświętszego Serca Jezusowego, na terenie której znajduje się „Dom Kombatanta”.
W Domu panuje dobra atmosfera, skutecznie zapobiegająca możliwym konfliktom, wynikającym z wieku, różnicy poglądów, doświadczeń i stanu zdrowia.