Mieszkania treningowe

Pomoc w zapewnieniu potrzeb lokalowych

Osobie usamodzielnianej opuszczającej pieczę zastępczą udzielane jest wsparcie w zakresie uzyskania odpowiednich warunków mieszkaniowych. Polega ono na umożliwieniu takiej osobie uzyskania lokalu z zasobu lokalowego Miasta, a także zapewnienie jej pobytu          w mieszkaniu treningowym.

  1. Lokale mieszkalne (komunalne)
  • przysługują osobom, które opuściły pieczę zastępczą i nie mają zabezpieczonych potrzeb mieszkaniowych;
  • warunkiem jest złożenie wniosku – najpóźniej do 20-go roku życia
  • wniosek należy złożyć w Wydziale Lokali Mieszkalnych w Zarządzie Lokali Miejskich Urzędu Miasta Łodzi przy al. Kościuszki 47, tel. (42) 628 71 13 – 20;
  • wniosek wraz z załącznikami można pobrać w ww. Wydziale, a także ze strony internetowej:

www.zlm.lodz.pl/pliki/wniosek_lm_01_2021.pdf

WAŻNE:

Od stycznia 2023r. obowiązują nowe zasady przydziału lokali komunalnych, w tym z tytułu opuszczenia pieczy zastępczej.  Szczegółowe informacje na ten temat zawiera  Uchwała Nr LXVII/1975/22 Rady Miejskiej  z dnia 12 października 2022r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Łodzi, dostępna tu:

https://zlm.lodz.pl/files/public/user_upload/08_1975.pdf

Najważniejsze informacje:

    1. Wniosek o lokal musi być złożony najpóźniej do 20-go roku życia (nie później niż przed upływem 24 miesięcy od dnia osiągnięcia pełnoletności). Najlepiej go złożyć tuż po 18-tym roku życia.
    2. Przyznawana jest punktacja – m. in.15 punktów za pobyt w pieczy zastępczej, za pobyt w mieszkaniu treningowym (10-15 pkt.), i po 1 punkcie za każdy rok oczekiwania na lokal komunalny.
    3. Każdy z wnioskujących o lokal, raz w roku, musi uaktualnić swoją sytuację dochodową. Należy to zrobić najpóźniej do 31 października danego roku.
    4. Osoby, które będą miały najwyższą liczbę punktów zostaną umieszczone na wstępnej liście mieszkaniowej publikowanej w Biuletynie Informacji Publicznej do 31 stycznia każdego roku. Ostateczna lista mieszkaniowa zostanie opublikowana do 31 marca każdego roku. Osoby z ww. listy powinny otrzymać wskazanie lokalu mieszkalnego do końca danego roku.
       
  1. Mieszkania treningowe

Fot. BRiM UMŁ

Mieszkanie treningowe ma na celu przygotowanie osób, oczekujących na przydział własnego lokalu, do samodzielnego funkcjonowania w środowisku oraz w integracji ze społecznością lokalną.

  • mieszkanie przeznaczone jest na potrzeby uczących się lub pracujących pełnoletnich osób opuszczających pieczę zastępczą (w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej), nieposiadających własnego mieszkania, których miejscem zamieszkania przed umieszczeniem po raz pierwszy w pieczy zastępczej było miasto Łódź lub, które w indywidualnym programie usamodzielnienia, deklarują osiedlenie się na terenie Miasta Łodzi
  • prawo do zamieszkania w mieszkaniu treningowym mają osoby, którym świadczenie to, na ich wniosek, przyznane zostało w drodze decyzji administracyjnej, po uprzednim podpisaniu kontraktu mieszkaniowego i regulaminu mieszkania treningowego. Proces poprzedzony jest wydaniem rekomendacji przez Zespół wydający rekomendacje dla osób ubiegających się o wsparcie w mieszkaniach chronionych prowadzonych na zlecenie Miasta Łodzi (Zarządzenie Nr 59/20222 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi z dnia 17 sierpnia 2022r.)
  • zasady odpłatności za pobyt w mieszkaniu treningowym określa Uchwała Nr LXXIV/2232/23 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 12 kwietnia 2023r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych., zmieniona uchwałą Nr LXXIX/2387/23 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 30 sierpnia 2023r.

Obecnie na terenie miasta funkcjonuje 6 mieszkań treningowych, dysponujących łącznie 27 miejscami.

Mieszkania treningowe prowadzone są, na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, przez Fundację Szczęśliwej Drogi i  mieszczą się w centrum Miasta, przy ulicach:

  • Narutowicza – dysponuje 3 miejscami;
  • Narutowicza  – dysponuje 6 miejscami;
  • Narutowicza - dysponuje 5 miejscami;
  • Tuwima  – dysponuje 4 miejscami;
  • Sienkiewicza  – dysponuje 5 miejscami;
  • Gdańska – dysponuje 4 miejscami.

Kolejne mieszkania treningowe planowane do uruchomienia w latach 2023 - 2024 znajdują się przy ulicach:

  • Piotrkowskiej - planowane 3 miejsca;
  • Kilińskiego - planowane 5 miejsc;
  • Wschodniej - planowane 4 miejsca.

Szczegółowe informacje na temat mieszkań treningowych dla osób opuszczających pieczę można uzyskać w Zespole ds. Usamodzielnień Wydziału Pieczy Instytucjonalnej i Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi (ul. Piotrkowska 149), pod numerem telefonu: (42) 664 04 29 (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 - 16 oraz we wtorki w godz. 9 - 17). 

Do pobrania:

1.Wniosek o przyjęcie do mieszkania treningowego

2. Wniosek o przedłużenie pobytu w mieszkaniu treningowym

3. Wniosek o przeniesienie do innego mieszkania treningowego