Procedura udzielania wsparcia osobom usamodzielnianym

ZASADY UDZIELANIA WSPARCIA OSOBOM USAMODZIELNIANYM

  1. Wsparcie osób usamodzielnianych jest realizowane poprzez:
  2. przyznanie pomocy finansowanej na:
    • kontynuowanie nauki,
    • usamodzielnienie,
    • zagospodarowanie;
  3. udzielenie pomocy w uzyskaniu:
    • odpowiednich warunków mieszkaniowych,
    • zatrudnienia;
  4. zapewnienie pomocy prawnej i psychologicznej;
  5. powołanie opiekuna usamodzielnienia;
  6. udzielenie niezbędnej pomocy w opracowaniu indywidualnego programu usamodzielnienia.
  7. Pomoc finansowa i wsparcie w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, przyznawane są na pisemny wniosek osoby usamodzielnianej. Pozostałe świadczenia są udzielane z inicjatywy osoby usamodzielnianej.
  8. Pomoc w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych jest realizowana poprzez przyznawanie miejsca w  mieszkaniu treningowym. Pobyt w nim odbywa się na zasadach określonych w regulaminie mieszkania treningowego.
  9. Osoby usamodzielniane, nie mające zabezpieczonych potrzeb mieszkaniowych, mają także prawo do ubiegania się o przydział lokalu mieszkalnego z zasobów Miasta Łodzi. Wsparcia w tym zakresie udziela Wydział Lokali Mieszkalnych w Zarządzie Lokali Miejskich Urzędu Miasta Łodzi.
  10. Pomoc w uzyskaniu zatrudnienia jest realizowana poprzez umożliwienie osobom usamodzielnianym udziału w projektach obejmujących swoim zakresem zadania, które pozwolą im wejść na rynek pracy. W Wydziale Pieczy Instytucjonalnej i Świadczeń i w placówkach opiekuńczo - wychowawczych udzielane są również wszelkie informacji przydatne przy poszukiwaniu zatrudnienia.
  11. Pomoc prawna i psychologiczna, dla osób usamodzielnianych, udzielana jest :
    • w przypadku osób usamodzielnianych przebywających w łódzkich placówkach opiekuńczo – wychowawczych przez te placówki;
    • w przypadku osób usamodzielnianych przebywających w rodzinnych formach pieczy zastępczej funkcjonujących na terenie Miasta Łodzi
      w Centrum Administracyjnym Pieczy Zastępczej w Łodzi (https://capz.lodz.pl/)".

OPIEKUN USAMODZIELNIENIA I INDYWIDUALNY PROGRAM USAMODZIELNIENIA

  1. Opiekunem usamodzielnienia może być osoba tworząca rodzinę zastępczą, prowadzący rodzinny dom dziecka, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, pracownik socjalny powiatowego centrum pomocy rodzinie, wychowawca, psycholog zatrudniony w placówce opiekuńczo – wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo – terapeutycznej, pracownik organizacji pozarządowej w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ub inna osoba wyznaczona przez tę organizację do pełnienia funkcji opiekuna usamodzielnienia, lub inna osoba wskazana przez osobę usamodzielnianą i zaakceptowana przez kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie powiatu właściwego do ponoszenia wydatków na finansowanie pomocy na kontynuowanie nauki i usamodzielnienie.
  2. W przypadku wskazania na opiekuna usamodzielnienia rodziców biologicznych, należy załączyć stosowną opinię, sporządzoną odpowiednio przez: rodzica zastępczego, osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka, osobę kierującą łódzką placówką opiekuńczo-wychowawczą bądź pracownika socjalnego Wydziału Pracy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, jeżeli rodzic biologiczny nie jest znany rodzinie zastępczej, prowadzącemu rodzinny dom dziecka, pracownikom placówki opiekuńczo – wychowawczej, a rodzice biologiczni korzystają z pomocy społecznej.
  3. Powołanie opiekuna usamodzielnienia odbywa się poprzez:
  • wskazanie przez osobę usamodzielnianą danych osoby, która podejmie się pełnienia funkcji opiekuna usamodzielnienia;
  • przedstawienie pisemnej zgody osoby, która podejmie się pełnienia funkcji opiekuna usamodzielnienia;
  • pisemne zatwierdzenie opiekuna usamodzielnienia przez kierownika Wydziału Pieczy Instytucjonalnej i Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.
  1. Indywidualny program usamodzielnienia zawiera cele i plany podejmowanych działań wraz z terminami ich realizacji w następujących sześciu obszarach:
    • współdziałanie osoby usamodzielnianej w kontaktach z rodziną i środowiskiem;
    • uzyskanie wykształcenia oraz kwalifikacji zawodowych;
    • uzyskanie uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego;
    • uzyskanie źródła dochodu oraz uprawnień do świadczeń;
    • uzyskanie odpowiednich warunków mieszkaniowych;
    • uzyskanie zatrudnienia.
  1. W przypadku zmiany sytuacji życiowej osoby usamodzielnianej dokonywana
    jest modyfikacja indywidualnego programu usamodzielnienia.
  2. Po zakończeniu realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia dokonywana jest ocena końcowa procesu usamodzielnienia.

Druki do pobrania:

1. Wyznaczenie opiekuna usamodzielnienia

2. Indywidualny Program Usamodzielnienia

3.Modyfikacja IPU

4. Zakończenie procesu usamodzielnienia