Lodówki społeczne i jadłodzielnie
Na terenie Łodzi funkcjonuje obecnie 16 lodówek społecznych – w tym dwie miejskie: przy głównej siedzibie MOPS w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a oraz w sąsiedztwie siedziby II Wydziału Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS przy ul. Grota-Roweckiego 30. Obie miejskie lodówki społeczne są czynne przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Na identycznej zasadzie działa pozostałe czternaście lodówek społecznych rozmieszczonych na terenie całej Łodzi i uruchomionych przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego”. Uzupełnienie lodówek społecznych stanowią trzy jadłodzielnie funkcjonujące na terenie miasta, którymi opiekuje się grupa Foodsharing Łódź. W ich przypadku można korzystać z nich w ściśle określonych dniach i godzinach.
Zasada działania
Zasada działania lodówek społecznych i jadłodzielni polega na tym, że każdy może dzielić się z każdym. Nie istnieją żadne podziały, nikt nie ocenia, nie wydaje bonów czy kuponów, nie trzeba wypełniać żadnych formularzy i nikt nie sprawdza dochodów. Wystarczy przyjść i włożyć coś do lodówki lub przyjść i poczęstować się jej zawartością.
Czym i jak się dzielić?
Produkty umieszczane w lodówkach społecznych oraz w jadłodzielniach nie powinny posiadać jakichkolwiek oznak zepsucia w postaci nadgnicia, pleśni czy nietypowego zapachu (powinny być to produkty, które osoba dzieląca się sama mogłaby i chciałaby zjeść). Poza tym powinny być to potrawy i artykuły szczelnie zapakowane. Jeśli nie zostały zapakowane fabrycznie przez producenta, ponieważ zostały np. przygotowane samodzielnie w domu, przyda się dokładny opis tego, co jest w środku, by nikt nie poczuł się później zaskoczony czy rozczarowany oraz data przygotowania tej potrawy.
Warto wiedzieć, że są też produkty, które nie powinny trafić do lodówek społecznych i jadłodzielni. Są to m.in. takie produkty, co do których są nawet niewielkie przypuszczenia i obawy, że chyba już się popsuły i nie nadają się do spożycia. Niewskazane są ponadto wszystkie potrawy zawierające w swoim składzie surowe mięso (np. tatar) lub surowe jajka (np. domowy majonez, ciasto z kremem).
Do lodówek społecznych i jadłodzielni nie może trafiać też alkohol w żadnej postaci.
Lista wszystkich lodówek społecznych i jadłodzielni funkcjonujących w Łodzi:
Lodówki społeczne (dostępne przez całą dobę i siedem dni w tygodniu):
- Kilińskiego 102/102a (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, główna siedziba)
- Grota-Roweckiego 30 (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, II Wydział Pracy Środowiskowej)
- Armii Krajowej 50 (przy sklepie SAM-SCAN)
- św. Brata Alberta Chmielowskiego 7 (przy Kościele pw. św. Alberta Chmielowskiego)
- Broniewskiego 1a (przy Centrum Służby Rodzinie; dojście od ul. Kilińskiego)
- Kopernika 13 (przy Kuchni Społecznej Caritas Archidiecezji Łódzkiej)
- Kilińskiego 228 (przy Kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej)
- Klaretyńska 11 (na parkingu Kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego Marii Klareta)
- Kosynierów Gdyńskich 61a (przy Konwencie Bonifratrów; dojście od ul. Przedświt)
- 11 Listopada 36 (przy sklepie SAM-SCAN)
- Nawrot 104 (przy Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła)
- Niepodległości (targowisko Górniak – przy wejściu do Nowej Hali)
- Pasterska 12/14 (przy Kościele pw. Dobrego Pasterza)
- Pomorska 149/153 (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego)
- Romantyczna 1 (przy Kościele p.w. Najświętszego Sakramentu)
- Rysownicza 11 (przy Kościele pw. św. Michała Archanioła)
Jadłodzielnie:
- POW. 3/5 (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego) – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6 – 20, w soboty w godz. 7 – 20 oraz w niedziele w godz. 8 – 18.
- 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9 (Społeczny Dom Kultury „Miejsce Spotkań”) – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 20.
- Wólczańska 108 (Punkt Pomocy Charytatywnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej) –czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 16.